| Lika stora prestationer, andra förutsättningar – Paralympics i Vancouver 2010
Nu inleds kampanjen för lag Paralympics inför Vancouver 12-21 mars på Adshel i hela Sverige dygnet runt. Syftet är att berätta att funktionshindrade gör en minst lika stor prestation som övriga idrottsmän/kvinnor, men förutsättningarna ser något annorlunda ut. Kampanjen är framtagen av reklambyrån ANR BBDO, som tog fram den förra lyckade kampanjen inför Paralympics i Peking.
Lag Paralympics vintertrupp består av en yngre trupp än någon gång tidigare samtidigt en trupp som har representation i alla idrotter. Målet är att förbättra positionen sedan spelen i Turin, där en bronsmedalj var enda pallplaceringen. Störst chans har laget i rullstolscurling, men förhoppningar finns i fler grenar.
Clear Channel agerar är sponsor och officiell utomhusmedia för Lag Paralympics och upplåter för den här kampanjen Adshel i hela landet under vecka 7. Clear Channel stödjer Lag Paralympics elitsatsning och önskar den unga truppen stort lycka till i Vancouver!
|